Yandex ve Firefox Türkiye için işbirliği yaptı

Rusya merkezli arama motoru Yandex ve web tarayıcısı Firefox, Türkiye için işbirliği yaptı. Söz konusu işbirliğine göre Mozilla’nın efsane web tarayıcısı Firefox’un Türkçe sürümünde varsayılan arama motoru artık Yandex olacak. 30 Mart haftasında gelecek güncellemeyle birlikte Türkiye’deki kullanıcılar, Firefox üzerindeki Yandex arama motorunu kullanabilecek. Bu işbirliğinin Türkiye’deki arama motoru pazarı açısından oldukça önemli bir anlaşma olduğunu düşünüyoruz.

Bunun nedeni ise pazar payları. Hem Firefox hem de Yandex açısından baktığımızda Türkiye’de kendi alanlarındaki pazar payları çok iç açıcı değil. Statcounter’a göre Firefox’un Türkiye’deki pazar payı yaklaşık yüzde 7 olduğu biliniyor. Chrome’un masaüstündeki pazar payı yüzde 72 civarında. Yandex için de durum hemen hemen aynı. Son paylaşılan arama motoru verilerine göre Yandex’in yüzde 5’lik bir pazar payı var. Bu iki şirketin güçlerini birleştirmesi biraz önce pazar paylarını arttırmak açısından çok önemli durumda.

Bu işbirliğinden dolayı her iki taraf da oldukça memnun görünüyor. Yandex.Türkiye COO’su Milena Djuricic, “Türkiye’de hizmet vermeye başladığımızdan bu yana, Türkiye’deki internet kullanıcılarına arama motoru alanında farklı ve iyi bir alternatif sunmak adına Yandex arama deneyimini sürekli geliştirdik. Mozilla’nın Türkiye’de varsayılan arama motoru olarak Yandex’i tercih etmesiyle de yaptığımız çalışmaların doğru yolda olduğunu bir kez daha görmüş olduk” diyor. Mozilla İş ve Hukuk İlişkilerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Denelle Dixon-Thayer ise “Yandex ile hali hazırda var olan iş birliğimizin yeni bir adımı olarak, Türkçe sürümümüz için tercihimizin Yandex olduğunu duyurmak bizim için heyecan verici bir gelişme. Yaptığımız testler sonucunda Yandex, Türkiye’deki İnternet kullanıcıları için çok iyi ve yerel anlamda doğru sonuçlar veren bir arama motoru olduğunu kanıtladı ve yeni güncelleme ile birlikte Firefox kullanıcılarının varsayılan arama motoru olacak” diye konuşuyor.

Mozilla gibi teknoloji devi olan şirketle anlaşan Yandex’in pazar payını bu işbirliğinin nasıl etkileceğini merakla bekliyoruz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın