Yandex: İstanbul’un trafiği 3. Köprü ile Mahmutbey’de!

Türkiye’de gerçek zamanlı trafik bilgisi sunan navigasyon uygulaması Yandex.Navigasyon, açıldığı ilk gün haritasına eklediği Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün hizmet vermeye başlamasıyla birlikte trafikte yaşanan değişimleri analiz etti. Buna göre Yavuz Sultan Selim Köprüsü Mahmutbey trafiğine olumsuz, 1. ve 2. Köprü trafiğine ise olumlu yansıdı.

Yandex‘in trafik analizinde, 3. Köprü’nün açılışından önceki haftayla, açılış töreninin ardından 27 Ağustos sonrasındaki haftayı ve okulların açıldığı 19 Eylül haftası incelendi. Yandex’in İstanbul trafik analizine göre Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün (3. Köprü) açılmasının ardından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü (2. Köprü) ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün (1. Köprü) trafiğinde azalma meydana geldi.

Bağlantı yolu yoğunluk yarattı

mahmuybey-giseler-trafikSonuçlara göre Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılmasıyla 1. ve 2. köprünün üzerinde, köprülerin girişlerinde ve bağlantı noktalarındaki trafikte büyük oranda azalma yaşanırken, Mahmutbey gişeleri civarında ise artış meydana geldi. Hem Edirne-Anadolu yönünde hem de ters istikamette Mahmutbey gişelerinin olduğu kavşakta yeni otoyola bağlantı yapmaya çalışan araçlar nedeniyle trafik yoğunlaştı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılması ile birlikte, 2. Köprü’de sürücüler gün içinde trafikte ortalama 5-15 dakika daha az zaman geçirmeye başladı. Kullanıcılara trafik durumuna göre en uygun rota alternatiflerini de sunan Yandex.Navigasyon’un trafik analizine göre 3. Köprü ile birlikte 1. Köprü’de Anadolu Yakası yönünde 16:00-20:00 saatleri arasındaki trafikte bekleme süresi de ortalama 25 dakika azaldı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın