Yapı Kredi BankacıBot ile Facebook Messenger’a taşındı

Yapı Kredi, müşterisi olsun ya da olmasın güvenlik bilgisi gerektirmeyen tüm işlemler için BankacıBot ismini verdiği hizmetiyle Facebook Messenger‘ın bot uygulamasını kullanıma açtı. Müşteriler Yapı Kredi BankacıBot ile Facebook Messenger üzerinden en yakın Yapı Kredi şubesi, döviz kurları ve anında döviz hesaplama, piyasa bilgileri gibi işlemlerini sohbet eder gibi yapabiliyor.

chatbot_yapi-krediHem masaüstü hem mobil üzerinden kullanılabilen uygulamada kredi kartı başvurusu, bireysel ihtiyaç kredisi faiz hesaplama, fatura ödeme işlemleri için de bankanın mobil web sitesine yönlendirme yapılıyor.

BankacıBot ile hangi işlemler yapılabiliyor?

Yapı Kredi’nin “mesajlaşma robotu” BankacıBot ile Yapı Kredi’ye ait Facebook hesabıyla Messenger üzerinden mesajlaşarak şu işlemler yapılabiliyor: En Yakın Yapı Kredi, Döviz Kurları, Döviz Hesaplama (100 dolar ne kadar?), Piyasa Bilgileri, Bireysel İhtiyaç Kredisi Faiz Hesaplama, Kredi Başvurusu, Ödeme Merkezi, Kredi Kartı Başvurusu.

 Facebook Messenger üzerinden bu hizmeti sunan ilk banka olduklarını belirten Yapı Kredi Alternatif Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, “Her geçen gün daha da hızlanan dijital dönüşüm ile beraber gündelik hayata pek çok yeni teknoloji katılıyor. Facebook Messenger’ın bot uygulaması da bunlardan biri” dedi.
yakup-dog%cc%86an-1

Yakup Doğan

Yapı Kredi olarak, birkaç ay önce hayata geçirilen Facebook Messenger’ın bot uygulamasına hızla entegre olduklarını söyleyen Doğan, “BankacıBot ismini verdiğimiz uygulamamızla  sektörde yine bir ilki gerçekleştirerek bu servis üzerinden bankacılık hizmetlerini sunmaya başladık” diye konuştu.

‘Sohbet eder gibi bankacılık’

Müşterilerin, Messenger üzerinde sohbet eder gibi kişisel bilgi gerektirmeyen bankacılık işlemlerini kolayca yapabildiğini belirten Yakup Doğan, Yapı Kredi BankacıBot uygulamasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Daha kapsamlı işlemlerde de kullanıcılar mobil bankacılık şubemize yönlendirilerek işlemlerini burada gerçekleştirebiliyor. Türkiye’de ilk kez bilgisayarla işlem yapan, ilk online uygulamayı başlatan ve ilk telefon bankacılığı işlemini gerçekleştiren banka olarak, sektöre öncülük eden çalışmalarımıza hız kesmeden önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğiz.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın