Yapı Kredi’nin mobil şubesine şifre yerine Göz-ID ile girilecek

Yapı Kredi mobil bankacılık uygulamasına göz tarama teknolojisi ile giriş yapmayı sağlayan Göz-ID özelliğini ekledi. Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Yapı Kredi Göz-ID ile akıllı telefonlar üzerinden, şifre kullanmaksızın, kullanıcını gözü taranarak, Yapı Kredi’nin mobil uygulamasına giriş yapılabiliyor.

goz_idYapı Kredinin kullanıma sunduğu yenilikler arasında Göz-ID’nin yanısıra, QR kod okutarak ATM’ye dokunmadan hızlı para çekme ve ‘anne kızlık soyadı’nı istemeden çağrı merkezine direkt bağlanma özellikleri de bulunuyor.

Bankanın dijital uygulamalarındaki yeniliklerinin tanıtıldığı toplantıda konuşan Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, şunları söyledi:

“Bu yılın başında katıldığımız Finovate London etkinliğinde geliştirdikleri göz tarama teknolojisi ile birinci seçilen FinTech girişimi ile anlaşıp, bu teknolojiyi Yapı Kredi’ye uyarladık. Göz-ID adı verilen sistem, göz tarama teknolojisiyle şifreye gerek kalmadan mobil bankacılığa giriş yapılmasını sağlıyor. Her bir müşteri için göz damar haritasının alınıp, şifrelenmesi ile çalışan sistem ile müşteriler bir bakışla mobil bankacılık uygulamasına girebiliyorlar.”

Anne kızlık soyadını artık sormayacak

yapi-kredi-goz-id-yakup-dogan

Yakup Doğan, Göz-ID ile 3 adımda tamamlanan göz tarama işlemini, uygulamalı olarak gösterdi.

Yenilenen mobil şubelerini kullanan müşteriler için çekecekleri tutarı belirleyerek ATM’lerden hiçbir tuşa dokunmadan, sadece QR kod ile para çekebilme özelliği de eklediklerini belirten Doğan, çağrı merkezlerinde de yeni kimlik doğrulama prosedürünü devreye aldıkları söyledi.

Yakup Doğan, Mobil bankacılıkta Göz-ID ile şifreyi, ATM’den para çekmede QR kod ile kartı kaldırdık. Çağrı merkezinde sorulan ‘anne kızlık soyadı’nı da kaldırdık. Devreye aldığımız yeni kimlik doğrulama prosedürü ile ‘anne kızlık soyadı’ istemeden çağrı merkezine direkt bağlanma özellikleri ekledik. Mobil şube üzerinden çağrı merkezi arandığında müşterinin kendisini tanıtmasına gerek kalmayacak” diye konuştu.

Messenger Bot’u mesaj sayısını 10’a katladı

Geçen hafta Facebook Messenger üzerinden kullanıma açtıkları Yapı Kredi BankacıBot uygulamasına da değinen Doğan, “BankacıBot uygulaması öncesi Facebook Messenger’dan günde 60-70 mesaj alırken, yeni uygulamamızla günlük mesaj sayısı 10 katına çıkarak, 700’e yükseldi” dedi.

Yapı Kredi’nin son dönemde yaptığı toplam yatırımların yaklaşık yüzde 60-70’inin ‘dijital’e yapılır hale geldiğinin altını çizen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan ise, “Bu doğrultuda ‘Code.YapıKredi’ ile yazılım geliştirmeyi öğrenmek isteyen herkese açık ve ücretsiz bir platform oluşturduk. Ayrıca Fintech ekosisteminin gelişimine katkıda bulunacağız. 2 yıldır düzenlediğimiz mobil uygulama  geliştirme yarışması FikriMobil’i de öğrencilerin kendilerini geliştirebilecekleri bir platform olarak kurguladık” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın