İhtiyaca göre yazıcı seçimi nasıl yapılır?

Gelişen teknoloji birçok alanda model çeşitliliğini de beraberinde getiriyor. Özellikle yazıcı konusunda çok fazla alternatifin olması da kullanıcıların nasıl karar vereceğini giderek zorlaştırıyor. Biz de bu yazımızda ihtiyacınıza uygun bir yazıcı seçimi için püf noktalarını kaleme aldık. Sizin için en ideal olan yazıcıya kısa sürede karar vermeniz mümkün. Bunun için de yazıcı çeşitleri hakkında şu bilgilere sahibi olmanız yeterli.

İlk olarak bilmeniz gereken nokta, yazıcıların 3 farklı teknoloji eşliğinde üretilmesi. Bunlar; mürekkep püskürtmeli, lazer ve nokta vuruşlu yazıcı tipleri olarak bilinir.

Şimdi sırayla bu yazıcı tiplerini inceleyelim ve birbirine göre farklarını daha iyi kavrayalım.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

Adından da anlayabileceğiniz gibi mürekkebi püskürtme tekniği ile kağıda gönderen yazıcılardan oluşan bu cihazlar, kartuş ile kullanılıyor. Piyasada 2 kartuşlu modellerin yanı sıra 4 kartuşlu modelleri de bulabilirsiniz. Eğer çok fazla çıktı almanız gerekiyorsa kartuş tonere nazaran daha maliyetli olduğundan mürekkep püskürtmeli yazıcılar sizin için doğru tercih olmayabilir. Genellikle nadiren doküman çıktısı alıyorsanız mürekkep püskürtmeli yazıcıları tercih etmenizi öneriyoruz. Az çıktı alımında ideal olması sebebiyle ev kullanımlarında tercih edilebilir.

Lazer Yazıcılar

HP LaserJet Pro M102a Lazer YazıcıYeni teknoloji ile geliştirilen lazer yazıcı modelleri toner ile çalışıyor. Toner içerisindeki mürekkep tükendiğinde doldurulabilen ürünler olduğundan sık çıktı alınan ofislerde genellikle lazer yazıcılar tercih edilir. Fakat tonerler de chipli ve chipsiz ayrımına sahip ve chipli tonerleri yeniden dolduramazsınız. Mürekkep tükendiğinde yeni bir toner almanız gerekir. Bu nedenle seçiminizi lazer yazıcıdan yana kullanırsanız tonerin chipli ya da chipsiz olduğuna dikkat etmelisiniz.

Nokta Vuruşlu Yazıcılar

Oki ML3320 Eco A4 9 Pin 80 kolon 435Cps Nokta Vuruşlu YazıcıBu yazıcı tipleri şerit ile kullanılıyor. Mürekkepli olan şeritlerin mürekkebi bittiğinde yeniden dolum yapılması mümkün değil. Fakat yeni bir şerit satın almak, maliyet bakımından da yüksek rakamları zorunlu kılmıyor. Buna karşın nokta vuruşlu yazıcıların A4 çıktı almaktan ziyade fatura çıktısı için kullanılıyor.

Nokta vuruşlu yazıcılarda 9 ya da 18 iğneli modeller bulunsa da yoğun olarak artık 24 iğneli modeller tercih edilmektedir. Günlük çıktı sayınız çok fazla sayıda değilse, bir diğer ifadeyle günlük çok fatura kesmiyorsanız, bu modeli tercih edebilirsiniz. Bu anlamda fatura kesen her sektörden firmanın nokta vuruşlu yazıcıları kullandığını görebiliyoruz.

Mürekkep Kartuşları

kartuşGünümüzde üretilmekte olan yazıcıların hızları ve işlevsel özellikleri bir hayli artmaya başlamış durumda. İlk dönemlerde yalnızca tek bir kartuş ile farklı birkaç çıkış alabilen kişiler artık yüzlerce farklı sayfayı aynı anda baskı yapabiliyorlar. Ancak bu noktada en önemli olan konu mürekkebin yoğunluğu oluyor. Bir fotoğraf baskısında yüksek derecede mürekkep tüketilirken, renkli yazıların yer aldığı sade bir çıktıda ise mürekkep harcaması son derece düşük oluyor.

Renkli yazıcılar kendi içerisinde kartuş kullanımına göre iki farklı grupta birbirlerinden ayrılıyorlar. İlk grupta yer alan yazıcılar siyah, diğer grupta yer alan yazıcılar ise renkli kartuş kullanıyorlar. Siyah-beyaz baskılar için siyah mürekkep kullanılırken, renkli baskılarda renkli kartuş ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Yazıcı çeşitlerini teker teker inceledik ve her bir yazıcının hangi durumlarda daha çok tercih edildiğini öğrendik. Şimdi de yazıcı seçiminde dikkat edilmesi gereken püf noktalara göz atalım.

Baskı Kalitesi ve Kağıt Tipi

Avansas fotokopi kağıdıYüksek kalitede baskılar elde etmek istiyorsanız kullanacağınız kağıtların da kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Fotoğraf basmanız gerektiği zaman fotokopi makineleri için kullanılan kağıtları kullanmak yerine daha özel ihtiyaçlara yönelik olan üst düzey kalitedeki özel kağıtlara ihtiyacınız olabilir. Kağıtların yapısı, yapacağınız baskının kalitesini doğrudan etkileyebilmektedir. Bu yüzden yazıcı seçimi kadar doğru kağıt seçimi de büyük önem taşımaktadır.

Bu noktada kağıt tipinden ve kalitesinden bahsediyor olmamız yazıcı seçimi ile nasıl bağlantılı diye düşünüyor olabilirsiniz. Her yazıcı her tip kağıt üzerinde baskı yapabile yeteneğine sahip değildir. Bazı modeller fotoğraf kağıtlarına ve kalın a4 kağıtlarına baskı yapamaz. Bu sebeple yoğun olarak kullanacağınız kağıt tipini belirlemeli ve satın alacağınız yazıcının bu kağıt tipini destekleyip desteklemediğini netleştirmelisiniz.

Kağıt Haznesi Nasıl Olmalı?

Yazıcıların daha hızlı ve verimli çalışabilmesi için kağıt haznelerinin de büyük ve geniş olması büyük bir önem taşımaktadır. Kısa sürede içerisindeki kağıtları tüketen yazıcılardan dolayı işlerinizin aksamasını istemiyorsanız kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir yazıcı bulmanız gerekiyor. Çok sayıda kağıt alabilen bir yazıcı kullandığınız zaman bu sorundan kurtulmuş olursunuz.

Bu miktarı tespit edebilmek için 1 haftalık bir süre içerisinde kaç kere çıktı aldığınızı hesaplayabilirsiniz. Bu sayının biraz daha üzerinde kağıt haznesi olan bir yazıcı seçtiğiniz zaman işlerinizi aksatmadan yapmaya devam edebilirsiniz. Aynı zamanda koyacağınız kağıtların iki yüzüne de baskı yapabilecek olan yazıcıları satın alırsanız böylelikle kağıttan da tasarruf etmiş olursunuz. İki taraflı baskı yapabilen yazıcılar aynı zamanda işlerinizin de daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Kartuşlu ve Tonerli Yazıcı Seçiminde Neye Dikkat Edilmeli?

Kartuş ve toner ayrımında akıllar bir hayli karışsa da aslında basit bir hesaplama ile hangi yazıcı tipine sahip olmanız gerektiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bir ay içerisinde ortalama 200 sayfa çıktı alıyorsanız kartuşlu yazıcılar çok daha ekonomik bir tercih olabilir. Eğer daha fazla sayıda 700 sayfa civarında çıktı alıyorsanız bu durumda kartuş ofisiniz için yüksek maliyet anlamına gelir.

Seçiminizi tonerle çalışan yani lazer yazıcı modelleri arasından yapabilirsiniz. Eğer chipli bir lazer yazıcı seçimi yapmak isterseniz, maliyeti daha düşük olan muadil toner kullanımına da sıcak bakabilirsiniz.

http://www.avansas.com/yazici.htm bu adrese girerek ihtiyacınıza göre uygun fiyatlı bir yazıcı satın alabilirsiniz.

– Sponsorlu – 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın