Yemek yerine tozlardan besleneceğiz

Bilim kurgu filmlerindeki sahnelerde yemek yerine haplardan veya tozlardan beslenildiğine hepimiz şahit olmuşsuzdur. Gelecekte yaşamayı beklediğimiz bu durum yavaş yavaş hayata geçiyor. ABD’li bir girişim olan Soylent, yiyecekleri toz haline dönüştürmeyi başardı.

Su ile karıştırılarak kullanılan Soylent, bir öğünde alınabilecek tüm besin değerlerini taşıyor. ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan FDA’dan onay olan Soylent’in geliştirdiği toz, vitamin, protein, sağlıklı yağ, karbonhidrat ve lif gibi birçok maddeyi barındırıyor. Farklı tadlara göre geliştirilen bu toz, su karıştırılarak içiliyor ve insanların bir öğünden alabilecekleri tüm besin değerlerini taşıyor. Soylent, 7’li, 14’lü ve 28’li paketler halinde satılıyor. Fiyatları ise 85 dolar ile 300 dolar arasında değişiyor.

soylent-toz-yiyecek

Değeri 23 milyon dolar

Soylent, 2014 yılında kurulan bir girişim. Ancak dünyaca ünlü yatırımcıların dikkatini kısa sürede çekmeyi başardı. 800 bin dolarla kurulan şirket, daha bir yılını bile doldurmadan 23 milyon dolar yatırım aldı. En son yatırım ise dün geldi. Şirket, Andreessen Horowitz, Lerer Hippeau Ventures, Index Ventures ve David Friedberg gibi yatırımcılardan 20 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı.

Bu yatırım, aslında gelecekteki yeme-içme alışkanlıklarımızın nasıl değişeceğinin en iyi göstergelerinden biri oldu. Gelecekte tozlardan beslenmeye hazır mısınız?


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın