Yemeksepeti.com’u satın alan Delivery Hero hakkında bilinmesi gereken 7 şey

Türkiye, bugüne tarihinin en büyük internet şirketi satışı ile başladı. Yemeksepeti.com’un yüzde 100 hissesi, Almanya merkezli dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero tarafından 589 milyon dolara satın alındı. 1.6 milyar TL’lik bu satış, Türkiye internet tarihinin ilk milyar TL’lik satışı olarak da kayıtlara geçti. Peki kimdir bu Delivery Hero? TeknoYO! olarak Delivery Hero hakkında bilinmesi gerekenleri, Yemeksepeti ile karşılaştırmalı olarak hazırladık. Buyrun….

 

1 – Sadece 4 yıl önce kuruldu

delivery-hero11

Delivery Hero, 2011 yılında Almanya’nın Berlin kentinde kuruldu. Diğer bir deyişle Delivery Hero, 2001 yılında faaliyetlerine başlayan Yemeksepeti’nden 10 yaş daha genç.

 

2 – 1500’den fazla çalışanı var

delivery-hero2

Yemeksepeti’nin 400 çalışanına karşın, Delivery Hero’nun çalışan sayısı 1500’ü geçiyor. Delivery Hero’nun bu çalışanlarının yaklaşık üçte biri (480) Berlin’de bulunuyor.

 

3 – Ayda 12 milyon sipariş alıyor

delivery-hero4

Türkiye’de 62 ilde faaliyette olan Yemeksepeti, ayda 3 milyon yemek siparişi alırken, Delivery Hero dünya çapında ayda 12 milyon sipariş alıyor.

 

4 – 100 bin restoranla hizmet veriyor

delivery-hero10

Yemeksepeti platformunda Türkiye çapında 10 bin üye restoranı bulunurken, Delivery Hero 100 bin üye restoran ile dünyanın en büyük online yemek sipariş ağı.

 

5 – 5 kıtada 29 ülkede faaliyette

delivery-hero6

Yemeksepeti’nin Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan ve Yunanistan olmak toplam 8 ülkede operasyonları bulunurken, Delivery Hero, 5 kıtada 29 ülkede doğrudan faaliyette.

 

6 – Toplam değeri 1.9 milyar dolar

Delivery-Hero8

Hisselerinin tamamının satışı sonrası Yemeksepeti’nin toplam değeri 589 milyon dolar olurken, kurulduğu günden bu yana 1.2 milyar dolar yatırım alan Delivery Hero’nun toplam değeri 1.9 milyar dolar seviyesinde.(Bakınız)

 

7 – İki kurucu CEO da mühendis

delivery-hero9

Yemeksepeti’nin CEO’su ve kurucusu Nevzat Aydın, 1976 yılında doğdu. Aydın, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu. Delivery Hero’nun kurucusu ve CEO’su Niklas Östberg ise 1980 doğumlu ve İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü Endüstri Mühendisliği mezunu.

 


Yorumlar

yorum

1 comment

Bir Cevap Yazın