Yeni Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulaması nasıl olacak?

Artan veri kullanımı ile birlikte internet kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelen Adil Kullanım Kotası (AKK) ile ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2016 yılının Eylül ayında başlattığı çalışma tamamlandı. BTK’nın aldığı karara göre AKK (diğer bir adıyla, Adil Kullanım Noktası, AKN) uygulamasına 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla son verilecek. 2018 yılı sonuna kadar ise yeni Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulaması şöyle olacak:

1- Limitsiz/sınırsız olarak duyurulan ve AKK uygulanan internet tarife ve paketlerinde, tüketicilere eksiksiz ve doğru bilgilendirmenin yapılması ve şeffaflığın sağlanmasını için bu tarife ve paketlere ilişkin her türlü duyuru, reklam ve tanıtımlarda AKK uygulamasının bulunduğu hususuna açıkça yer verilecek.

% 80 ve % 100’e ulaşıldığında kısa mesajla bilgi verilecek

2- Söz konusu tarife ve paketlerin genel esaslarına ilişkin her türlü mecrada yapılan bilgilendirmelerde AKK seviyesi ve AKK sonrasındaki erişim hızı gibi gerekli bilgilere yer verilecek. Bu bilgilendirmeler, tüketicilerin kolayca erişebileceği/fark edebileceği şekilde yapılacak.

3- İnternet kullanıcıları, AKK’nin yüzde 80’ine ve yüzde 100’üne ulaşıldığı ve AKK seviyesinin aşılmasının ardından  uygulanacak erişim hızı hakkında ücretsiz olarak kısa mesaj ile bilgilendirilecek. Kısa mesaj ile bilgilendirme yapılmasının mümkün olmaması durumlarında uyarı görseli, e-posta, sesli yanıt sistemi gibi yöntemlerle yapılacak.

Sınıra ulaşıldığına yeni indirme hızları ne olacak?

4- Mobil işletmeciler, AKK uygulanan mobil genişbant internet tarife ve paketlerinde AKK sonrası veri indirme hızını asgari 128 Kbit/sn olacak şekilde uygulayacak.

5- Sabit işletmecilerinin AKK uygulanan genişbant internet tarife ve paketlerinde AKK sonrası veri indirme (download) hızları ise şu şekilde uygulanacak: 

Paket İndirme Hızı – Alt Sınır Paket İndirme Hızı – Üst Sınır AKK Sonrası İndirme Hızı
4 Mbit/sn 8 Mbit/sn 3 Mbit/sn
8 Mbit/sn üzeri 16 Mbit/sn 5 Mbit/sn
16 Mbit/sn üzeri 24 Mbit/sn 8 Mbit/sn
24 Mbit/sn üzeri 50 Mbit/sn 16 Mbit/sn
50 Mbit/sn üzeri 100 Mbit/sn 24 Mbit/sn
100 Mbit/sn üzeri 500 Mbit/sn 32 Mbit/sn
500 Mbit/sn üzeri 1000 Mbit/sn 64 Mbit/sn

6- 02:00 – 08:00 saatleri arasında gerçekleştirilen internet kullanımları, AKK’ye dâhil edilmeyecek ve AKK’nin aşılıp aşılmadığına bakılmaksızın söz konusu zaman dilimlerinde AKK sonrası indirme hızı kısıtları uygulanmayacak.

2018 yılı sonunda AKK kalkacak

7- İşletmeciler tarafından gerekli hazırlıkların tamamlanarak mesaj ile bilgilendirme ve mobil işletmecileri için AKK sonrası veri indirme hızını konusundaki maddelerin uygulanmasına en geç 1 Mart 2017 tarihinde, sabit internetteki AKK sonrası veri indirme hızları ve 02:00 – 08:00 saatleri arasında gerçekleştirilen internet kullanımları için geçerli olacak AKK’nin uygulanmasına ise en geç 1 Mayıs 2017 tarihinde başlanacak.

8- İşletmeciler, AKK uygulaması içermeyen internet ve tarife paketi seçeneklerini artıracak.

9-  AKK ile ilgili olarak işletmeciler tarafından, Kurumca istenen her türlü bilgi, belge ve analiz 31 Aralık2017 tarihine kadar Kurul’a sunulacak. 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla AKK uygulamasına son verilecek.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın