Eyvah! Dotcom krizine geri mi döndük?

Teknoloji ve internet başımızı döndürüyor. Dünya borsalarını, bir biri ardına halka açılan teknoloji şirketleri sürüklüyor. Apple başta olmak üzere teknoloji devlerinin hisseleri aldı başını gidiyor. Yani tüm göstergeler bundan tam 15 yıl önceki “Dotcom Krizi”nde (internet balonu) olduğu gibi. İşin asıl kritik verisi ise ağırlıklı olarak teknoloji şirketlerinin işlem gördüğü NASDAQ’ta gizli. Çünkü NASDAQ Endeksi, bu ay itibariyle tam da Mart 2000’deki “Büyük Çöküş” öncesindeki seviyesine ulaştı.

1990’lı yılların başında 400 puan seviyesinde olan NASDAQ, 1990’lı yılların ortasında 1000 puana çıktı. Asıl büyük yükseliş ise 1995 yılından sonra başladı. 1995-2000 yılları arasında NASDAQ Endeksi tam 4 bin puan birden yükselerek, Mart 2000’de 5000 puanı gördü. Ancak tam da bu seviyede, risk sermayesi şirketleri “Milyar dolarlar yatırıyoruz ama bu yatırımlarımızın geri dönüşünü alamıyoruz” deyince, NASDAQ Endeksi sadece bir ayda yüzde 40’dan fazla eriyerek 5 bin puandan 3 bin puanlara düştü.

Risk sermayesi şirketlerinin paralarını birer birer çekmesiyle yüzlerce internet ve teknoloji şirketi battı, onlarca teknoloji devi ise çöken hisse fiyatlarıyla aldıkları yaralarını ancak aradan geçen 15 yılda sarabildi.

Yeni balon ne zaman patlayacak?

internet-balonu

Mart 2015 itibariyle NASDAQ Endeksi tekrar 5 binli puanları görünce, aracı kurum ve yatırım şirketleri başta olmak üzere teknoloji dünyasını, “Yeni bir balon ile mi karşı karşıyayız?” endişesi sardı. Borsacıların deyimiyle ya bu 15 yıllık direnç seviyesi aşılacak ve 5 bin puanın üzerindeki yeni zirvelere yelken açılacak ya da “Dotcom 2.0 Balonu” patlayacak.

Son 15 yılın en kritik seviyesindeyiz

Gerçi, ‘sütten ağzı yanan teknoloji şirketleri, artık yoğurdu üfleyerek yiyiyor’ ve üstelik teknoloji şirketlerine yatırım yapanlar da karşılığını alıyor ama yine de Google, Apple, Microsoft, Yahoo, Facebook, Twitter gibi şirketlerin henüz adını bile duymadığımız girişimlere hiç düşünmeden milyar dolarlar sayması, daha birkaç yıl önce kurulan düzinelerce teknoloji şirketinin borsada işlem görmek için sıraya girmesi, 90’lı yılların sonunu da hatırlatmıyor değil. Ne diyelim, asıl cevabı NASDAQ‘ın önümüzdeki günlerdeki seyri verecek: Ya 5000 seviyesi rahatlıkla aşılacak, ya da yeni internet krizinin kapısı ardına kadar açılacak…

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın