Apple, ‘Touch Bar’ ve ‘Touch ID’li yeni MacBook Pro’yu tanıttı

Apple, şimdiye kadar üretilen en ince ve hafif MacBook Pro’yu ve geleneksel işlev tuşlarını Retina kalitesinde bir Multi-Touch ekranla değiştiren Touch Bar adı verilen arabirimi duyurdu. Yeni MacBook Pro, Apple’ın şimdiye kadar tasarladığı en parlak ve renkli Retina ekrana, Touch ID’ye, daha hassas tepki veren bir klavyeye, daha geniş bir Force Touch trackpad’e ve 2 kat daha geniş bir dinamik aralıkta çalışan ses sistemine sahip.  

6.nesil dört çekirdekli ve çift çekirdekli işlemciler, bir önceki nesle oranla 2.3 kata kadar daha yüksek grafik performansı ve 4 adede kadar Thunderbolt 3 bağlantı noktası yeni MacBook Pro’nun güçlü yönleri arasında öne çıkıyor.

Çoklu dokunmatik fonksiyon: Touch Bar

Yeni MacBook Pro’ların üzerinde yer alan retina erkan özellikli Touch Bar, çoklu dokunma özelliğini destekliyor ve bu yeni ara birim farklı uygulamalarda farklı fonksiyonlarla kullanılabiliyor. Touch Bar, sistemi veya üçüncü taraf uygulamaları da dahil olmak üzere Mail, Finder, Takvim, Numbers, GarageBand, Final Cut Pro X gibi çok sayıda uygulamayı kullanırken adapte oluyor.

Örneğin Touch Bar Safari’de Sekmeler’i ve Favoriler’i gösterebiliyor, Mesajlar’da emoji’lere kolay erişim imkanı sunabiliyor, Fotoğraflar’da resimleri düzenlemenin veya videolarda gezinmenin kolay bir yolunu gösterebiliyor.

Touch ID, Mac’e geldi

macbook-pro-touch-bar14.9 mm inceliğinde olan 13 inç MacBook Pro, bir önceki nesle oranla yüzde 17 daha ince ve yüzde 23 daha az hacim kaplıyor. 13 inçlik yeni MacBook Pro, 1.35 kg hafifliğiyle bir önceki nesle oranla neredeyse 0.25 kg daha hafif.

15.5 mm inceliğinde olan yeni 15 inç MacBook Pro ise, geçmişe oranla yüzde 14 daha ince ve yüzde 20 daha az hacim kaplıyor. 15 inçlik yeni model, 1.8 kg hafifliğiyle bir önceki nesle oranla 0.25 kg daha hafif.

Kullanıcıların iPhone ve iPadden tanıdıkları özelliklerden biri olan Touch ID, yeni MacBook Pro’larda güç düğmesine entegre edildi. Kullanıcı parmak izinizi MacBook Pro’da Touch ID’ye kaydettiğinde, tek bir dokunuşla MacBook’un kilidini açabiliyor, kullanıcı hesapları arasında geçiş yapabiliyor ve Apple Pay ile internetten alışveriş yapabiliyor.

Daha parlak ekran, daha az enerji tüketimi

Yeni MacBook Pro’nun 0.88 mm inceliğindeki MacBook ekranları kadar ince olan, 500 nit parlaklığa sahip Retina ekranı, bir önceki nesle oranla yüzde 67 daha parlak, yüzde 67 daha fazla kontrasta sahip.

Yeni MacBook Pro’nun ekranı, geniş renk yelpazesini destekleyen ilk Mac dizüstü bilgisayar ekranı olmasının yanısıra eskisine oranla yüzde 30 daha az enerji tüketiyor.mbp13rd-15rd-tb-2016-spgry-b2b_pr-print

Diğer özellikler

  • Yeni 15 inç MacBook Pro, bir önceki nesle oranla 2.3 kata kadar daha yüksek performans sunan harici grafik teknolojisi Radeon Pro’ya sahip. 13 inç MacBook Pro ise önceki nesle oranla iki kata kadar daha hızlı Intel Iris Graphics’e sahip.
  • Tüm modeller, 3 GBps’nin üzerinde sıralı okuma hızları sunan SSD’lere ve veri aktarımını, şarj özelliğini ve iki kat daha fazla bant genişliğini tek bir bağlantı noktasında birleştiren Thunderbolt 3 teknolojisi barındırıyor.
  • Çok daha büyük Force Touch trackpad’ler: 13 inç MacBook Pro’da yüzde 46, 15 inç MacBook Pro’da ise iki kat daha geniş
  • Siri entegrasyonu, Evrensel Pano, web’de Apple Pay ve Fotoğraflar uygulaması gibi yeni özellikleri olan işletim sistemi olan macOS Sierra

Türkiye satış fiyatları

mbp-2016-spgry-family-onwhite_pr_00-0008-227_v1_mr_s-print

Apple’ın yeni MacBook Pro’larının Türkiye satış fiyatları ise 13 inçlik modelde 5999 TL’den, 15 inçlik modelde ise 9499 TL’den başlıyor. Yeni modellerin fiyatları şöyle:

  • 13 inçlik yeni MacBook Pro (2.0 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 işlemci, 3.1 GHz’e kadar Turbo Boost, 8 GB bellek, 256 GB flash depolama, Intel Iris Graphics 540, İki adet Thunderbolt 3 bağlantı noktası) Türkiye satış fiyatı 5999 TL.
  • 13 inçlik yeni MacBook Pro (2.9 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 işlemci, 3.3 GHz’e kadar Turbo Boost, 8 GB bellek, 256 GB flash depolama, Intel Iris Graphics 550, Dört adet Thunderbolt 3 bağlantı noktası, Touch Bar, Touch ID) Türkiye satış fiyatı 7199 TL.
  • 13 inçlik yeni MacBook Pro (2.9 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 işlemci, 3.3 GHz’e kadar Turbo Boost, 8 GB bellek, 512 GB flash depolama, Intel Iris Graphics 550, Dört adet Thunderbolt 3 bağlantı noktası, Touch Bar, Touch ID) Türkiye satış fiyatı 7899 TL.
  • 15 inçlik yeni MacBook Pro (2.6 GHz dört çekirdekli Intel Core i7 işlemci, 3.5 GHz’e kadar Turbo Boost, 16 GB bellek, 256 GB flash depolama, 2 GB belleğe sahip Radeon Pro 450, Dört adet Thunderbolt 3 bağlantı noktası, Touch Bar, Touch ID) Türkiye satış fiyatı 9499 TL.
  • 15 inçlik yeni MacBook Pro (2.7 GHz dört çekirdekli Intel Core i7 işlemci, 3.6 GHz’e kadar Turbo Boost, 16 GB bellek, 512 GB flash depolama, 2 GB belleğe sahip Radeon Pro 455, Dört adet Thunderbolt 3 bağlantı noktası, Touch Bar, Touch ID) Türkiye satış fiyatı 11099 TL.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın