Yerli malı yurdun malı akıllı telefon kullanmak için 4 sebep

Akıllı telefonlar arasında kıyasıya mücadele devam ediyor. iPhone 6’sı, Note 4’ü ve Z3’ü derken yabancı telefonlara yıllık 5 milyar dolar para harcıyoruz. Ancak bu telefonların karşısında yerli malı yurdun malı canavar gibi akıllı telefonlar da yer alıyor. General Mobile, Vestel, Casper, Escort, Avea, Turkcell ve Vodafone gibi birçok markanın akıllı telefonu hem ekonomik hem de özellikleriyle dikkat çekiyor. İşte yerli markalı akıllı telefon almak için 4 sebep…

1- Bütçe dostu

akilli-telefon-ithalat

Yerli teknoloji markalarının ürettiği akıllı telefon modelleri, markalı telefonlara göre neredeyse dörte bir fiyatına geliyor. Özellikleri bakımından hemen hemen aynı olan modelleri kıyasladığımızda yabancı markalar 1500-2000 TL arasında modelleri sunarken, yerli modellerde bu rakamlar 500 TL civarında. Tüketicilerin cebine neredeyse 1000 TL kalıyor da denebilir.

2- Hızlı güncelleme

smartphone-update

Yerli akıllı telefon üreticilerin en büyük kozlarından bir güncelleme. Telefonun işletim sistemindeki sorunlar için kullanıcıların sesini dinleyen yerli markalar, yaptıkları hızlı güncellemelerle, müşterilerini üzmüyor. Ancak yabancı markalar ise bu güncellemeler için geç kalıyor.

3- 2023 hedefleri

2023-hedefleri-cep-telefonu

Yıllık 5 milyar dolarlık akıllı telefon ithalatından bahsediliyor. Türkiye’nin ithal ettiği yıllık telefon adedi ise 15 milyon adet civarında. Cari açığı olumsuz olarak etkileyen akıllı telefon ihracatına karşı en iyi ilaçlardan biri yerli telefonlar. Yüzde 100 yerli akıllı telefon üretmek mümkün olmasa da bu telefonların yüzde 10’u yerli olsa bile cari açığı düşürmek için önemli bir katkı söz konusu.

4- Seninki kaç megapiksel?

yerli-akiili-telefon-ozellikleri

Akıllı telefonların özellikleri her zaman kullanıcılar için önemli. Yabancı markalar son kozlarını oynasa da yerli üreticiler yaptıkları ataklarla rakiplerine kök söktürüyor. Örneğin selfie çekmek için 8 megapiksellik ön kamera ilk kez yerli üreticiler tarafından kullanıldı.

Bonus: ‘One more thing’ kalmadı

one-more-thing-steve-jobs

Rahmetli Steve Jobs’un 5 yıl önce söylediği gibi ‘one more thing’ yani yeniliğin olduğu akıllı telefonlar kalmadı. Her akıllı gibi yerli telefonlar da hemen hemen yabancı markalı telefonların yapabildiğini yapabiliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın