Yerli arama motoru Geliyoo mu Gidiyoo mu? Karşılaştırdık!

İki Türk mühendisi tarafından hayata geçirilen yerli arama motoru Geliyoo test çalışmalarına başladı. 10 yıllık bir çalışma ve 10 milyon TL’lik yatırımla hayata geçtiği iddia edilen Geliyoo.com’un Googleın altyapısını kullandığının ortaya çıkması ile birlikte tartışmalar da alevlendi. Hatta Geliyoo’nun, Google’daki arama sonuçlarını otomatik olarak getiren bir yazılım kullanması, ironik bir şekilde yerli rakibinin ortaya çıkmasını da geciktirmedi.

Geliyoo.com’un açılmasının sadece birkaç saat sonra Gidiyoo.org sitesi de faaliyetlerine başladı. Logosundan, tasarımına Geliyoo’ya gönderme yapan Gidiyoo, eleştirilerini şu sözlerle özetliyor:

“Bu yerli arama motorunu 1 saat içinde 60 liraya yaptık. Peki 10 yılda harcanan 10 milyon TL nereye gidiyoo?”

Erdoğan’a mektup, Gençliğe Hitabe…

Arama motorunda yerlilik tartışmaları bir yana, biz biraz da ironik bir şekilde Geliyoo.com ile Gidiyoo.org’u karşılaştırlalım dedik. Ortaya şu sonuçlar çıktı:

  • Logo ve sayfa tasarımı her iki sitede büyük benzerlikler gösteriyor. Mavi arama ikonu ise her iki sitede de aynı.
  • Geliyoo.com’un sloganı; “Arama Motoru Geliyoo”. Rakibi Gidiyoo.org’un ise “Gidiyoo – Yerli arama motoru (yersen)”
  • Geliyoo.com’un ana sayfasında yer alan “Mektup” bölümü,  sn.receptayyiperdoganamektup.com sitesine açılıyor. Bu sitedeki mektupta Geliyoo Bilişim Ar-Ge San. ve Tic. Ltd. Şti.nin kurucuları Fatih Arslan ve Hakan Atabaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Geliyoo Projesi’ni aktarıyor.
  • Gidiyoo.org sitesinde de “Mektup” bölümü unutulmamış. Ancak Gidiyoo’nun bu bölümü “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi” arama sonuçlarını getiriyor.
  • Geliyoo.com’da “Mektup” dışında, “Haberler”, “E-ticaret” ve “Forum” bölümleri bulunuyor.
  • Gidiyoo.org’ta ise “Mektup” dışında, Google’a da ironik bir şekilde  gönderme yapılan “Kendimi şanssız hissediyorum” bölümü var. Ki bu bölüm de “2016 bütçe açığı” arama sonuçlarına açılıyor.

Gerçek altyapımız farklı!

Tartışmaların alevlenmesine neden olan 10 milyon TL’lik rakam konusunda, Geliyoo’dan yapılan yeni açıklama ise şöyle:

“Google Özel Arama” servisi kullanılarak yayına açılan bu sitenin ve yazılımın hiç bir şekilde Geliyoo’nun gerçek altyapısı ile ilgisi bulunmamaktadır…. Bahsedilen 10 Milyon Türk Lirası harcanmış olan çalışma şu anda online da görülen çalışma DEĞİLDİR.”

Yerli arama motoru alternatifleri Geliyoo ve Gidiyoo ile de sınırlı değil. Bir diğeri ise GelemiyooHalkı kandırmayın!… Gerçek fikirler değerlensin, emekler boşa gitmesin!” diyen Gelemiyoo.com’un “Mektup” bölümünü, “dolandırma taktikleri”ne açılırken, “Kendimi şanssız hissediyorum” bölümü ise “bahtsız bedevi” araması yapıyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın