Yerli drone APE X 200 bin TL toplarsa piyasaya çıkacak

Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı, parçalanması neredeyse imkansız olan yerli drone APE X’i fonlamaya açtı. Yerli drone APE X Arıkovanı fonlamasında yeterli desteğe ulaştığı takdirde piyasaya sunulacak.  Bunun için hedeflenen toplam fon tutarı ise 200 bin TL.

Dayanıklılığı ve kolay taşınabilmesinin yanı sıra 4K çözünürlüğe sahip kamerasıyla yüksek kalitede görüntü almayı sağlayan APE X’in, drone kumandası ise hareket sensörüyle çalışıyor.

Perakendeden lojistiğe, fotoğrafçılıktan sinemaya günümüzde birçok sektörde kendisine yer edinen drone’un yerli versiyonu APE X, ilkokuldan beri arkadaş olan Çağkan Güneri, Selin Orçunsel, Kaan Cevher, Dilbeste Kayıgil ve Kadir Atakan Ata’dan oluşan genç bir ekip tarafından üretildi.

VR gözlük ile canlı yayın

4K çözünürlükteki kamerası ile yüksek kalite görüntü elde etmeyi sağlayan APE X, hafifliğiyle de dikkat çekiyor. Kamera, yarım saaate kadar görüntü almayı sağlıyor. APE X ve kamera görüntüsü uygulama içinden canlı olarak da kontrol edilebiliyor.

Drone’un aksesuarlarından sanal gerçeklik (VR) gözlüğünü takarak drone’un içindeymiş gibi görüntü izlenebiliyor. MIME isimli kumandası ise, hareket sensörlü olarak tasarlanmış. Böylece drone’un nereye gideceğini, kullanıcı sadece kumandayı o yöne çevirerek belirleyebiliyor. Ele rahat oturan, avuç içine sığacak büyüklükteki kumanda, normal bir drone’un yapabileceği her şeyi sağlıyor.

4 adet engel tanıma sistemi

APE X’te en yüksek kalitedeki drone’larda kullanılan ultrasonik engel tanıma sistemi bulunuyor. Normalde dayanıksız pervaneleri nedeniyle, drone’lar çok çabuk hasar görüp parçalanabiliyor. Çoğu drone’da sadece 1 adet kullanılan engel tanıma sisteminden, APE X’te 4 adet bulunuyor.

Drone etrafında ve altında yer alan sensörleri ile drone, etrafındaki engelleri tanıyor ve siz kumandadan komut verseniz bile konumunu ayarlayarak engellere çarpmayı engelliyor.

Turkcell‘in Arıkovanı’ndaki Ape X Drone sayfası için burayı tıklayabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın