Türkiye’nin ödeme yöntemi TROY cüzdanlara girdi

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) Nisan 2016’da duyurusunu yaptığı “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY”un tüketici lansmanı gerçekleştirildi. BKM tarafından geliştirilen yerli ödeme yöntemi ve markasının altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından TROY kart cüzdanlara girmeye başladı.

TROY’un tüketici lansmanında konuşan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, altyapı çalışmalarının tamamlandığını ve TROY kartların POS, ATM ve e-ticaret sitelerinde yüzde 100 kabulünün sağlandığını söyledi.

Bugün itibariyle 200 bini aşkın TROY logolu kart bulunduğunu belirten Soner Canko, şunları söyledi:

“Halihazırda 15’i banka, biri banka dışı olmak üzere 16 kurum TROY logolu banka kartı, ön ödemeli kart ve kredi kartı ürününü vermeye hazır durumda. Hedefimiz yüzde 100 nakitsiz ödemeler toplumuna giden bu yolda tüm bankaların TROY logolu kartlarını kullanıcılara sunması ve her cüzdanda en az bir TROY logolu kart bulunması.” 

Kartların sağ alt köşesine yerleşti

“Bundan böyle kartların sağ alt köşesinde bir Türk markası var” diyen Canko, dünyanın diğer ülkelerindeki yerel ödeme yöntemi kullanımına yönelik şu bilgileri paylaştı:

“Örneğin 200 milyon nüfuslu Brezilya’da, yerel ödeme yöntemi Elo’ya sahip 110 milyon kart kullanılıyor. 1.3 milyar nüfusa sahip Hindistan’da ise 645 milyon adetlik banka kartı pazarının yüzde 38’ini Hindistan’ın yerel ödeme yöntemi olan Rupay oluşturuyor. Bir Akdeniz ülkesi olan 59 milyon nüfuslu İtalya’da ise yerel ödeme yöntemi olan Bancomat markalı 37 milyon adet kart kullanılıyor.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın