Yerli sinema girişimi Sinemia Hollywood’a satışa başlıyor

Türkiye’de 2015 yılında kurulan özel sinema kulübü SinemiaSilikon Vadisi’ndeki ilk ofisinden sonra, ikinci ofisini sinemanın merkezi olan Hollywood’ın yer aldığı Los Angeles’da açtı. Lokasyon bazlı teknolojilerle banka kartı altyapısını entegre eden Sinemia’nın kurucusu Rıfat Oğuz, ABD’de bir kişinin yılda ortalama 6 kez sinemaya gittiğine dikkat çekerek, “Avrupa’da ortalama 2.4. Fransa ve İngiltere’de 4’e çıkan bu sayı, ABD’de 6’yı buluyor. Türkiye’de ise maalesef 0.8’de kalıyor” dedi.

Sinemia ile sinema tüketimine katma değer katmaya odaklandıklarını belirten Oğuz, “Uygulama kullanıcılarının sinemaya gitme sıklılığı 4 kat, pop-corn ve kola satışları yüzde 127 arttı” diye konuştu.

Netflix ile görüşüyor

Türkiye’den çıkan global bir marka olmak için ABD pazarına odaklandıklarını belirten Oğuz, şöyle konuştu:

Silikon Vadisi’nin yer aldığı San Francisco’nun ardından Los Angeles’ta da ofis açtık. Hollywood’daki tüm stüdyolarla görüştük. Sinemia adıyla uygulamamızı açtık. Hollywood’ta açtığımız ofis ile birlikte bu ay ABD’de de satışa başlıyoruz. ABD’de mobil uygulama üzerinden Netflix ile yayın yapmak için çalışıyoruz.”

Geçen yıl Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi fonu 500 Startups’tan aldıkları yatırımın ardından bu yılın Ocak ayında da Revo Capital’den 5.5 milyon TL’lik yatırım aldıklarını belirten Oğuz, aylık aktif 200 bin aktif kullanıcısı olan Sinemia uygulaması ile ilgili şunları söyledi:

VR gözlük üretecek

* Türkiye’nin 81 ilindeki tüm sinema salonlarında varız. Aylık sabit üyelik paketleriyle sınırsız sinema bileti veriyoruz. Bu ay uygulama üzerinden online bilet satmaya da başlıyoruz. Hem Türkiye’de hem de ABD’de mobil uygulama üzerinden araç da çağrılabilecek.

* Mastercard ile işbirliği yapıyoruz. Türkiye’de 1, 3, 6 ve 9 aylık paketlerimiz var. 12 aylık paket sunmuyoruz, çünkü Türkiye’de taksit sınırı 9 ay.

* Banka kartlarına Sinemia’yı bağlamak için çalışıyoruz. Bu konuda bir karta birden fazla hesap bağlama özelliği için yasal bir düzenleme çalışması yapılıyor. Haziran’da bu özelliğin gelmesini bekliyoruz.

* Sinemia Social platformumuzun aylık 10 milyon trafiği var.

* ABD’de bizim işimizi yapan MoviePass’ın 6 ayda geldiği 40 milyon dolarlık değerleme performansına, Sinemia olarak ABD’de 6 ayda ulaşmayı hedefliyoruz. ABD’de hızlı üye sayısı ile büyümeye odaklanacağız.

* Sinemanın geleceği sanal gerçeklikte (VR). Bu yıl sonunda Sinemia’yı VR gözlük geliştirip, üretme noktasında görebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın