Yeşilay: Pokemon bulmak için tehlikeli yerlere gitmeyin!

Son günlerin en popüler uygulaması Pokemon GO oyunu ile ilgili bir uyarı da Yeşilay’dan geldi. Yeşilay Pokemon GO oyununun kişinin kendisine ve çevresine zarar verme riski taşıdığını ifade ederek, “Pokemon GO canınızı yakmasın” uyarısı yaptı. Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Klinik Psikolog Mehmet Dinç “Oyunlar bilinçli kullanılmadığında bağımlılık oluşturuyor. Sanal ve gerçeği ayırt etme sorunları ortaya çıkıyor. Gerçek hedefler yok oluyor” dedi.

pokemon-go-cilginligiPokemon GO gibi oyunları sohbet edilebilecek ya da fikir alışverişlerinde bulunulabilecek platformlara dönüştürmeye çalışmanın daha faydalı olacağını belirten Dinç, şunları söyledi:

3-5 saat oynadıktan sonra gerçekle sanalı ayırt etme problemi ortaya çıkabiliyor. Pokemon Go kavgaları bile yaşanabilir.  Sunulan oyunla ilgili bir çerçevenin çizilmesi gerek. Bu tür oyunlar her ne kadar sokağa çıkmaya yönlendirse de kişiyi nihayetinde arkadaşlarla vakit geçirme gibi asosyalliği engelleyecek farklı etkinlikleri gerçekleştirme yerine asla geçemez.”

Pokemon GO ile sağlıklı yaşam olmaz!

yesilay-Mehmet-DincOyunların hayata karşı sorumlulukların önüne geçmemesi, sosyal çevreyi ve işleri bozmaması gerektiğini vurgulayan Dinç, “Klasik oyunlar oturularak ya da sadece bir oda içerisinde hareket edilerek oynanırken Pokemon GO insanları harekete geçiriyor, yürütüyor, koşturuyor. Ama o hareket çevreye dikkat edilmeden yapılırsa sorunlar büyür. Pokemon bulmak için bilinmeyen, tehlikeli ortamlara da gitmek de başka bir sorunu ortaya çıkarıyor. Bu oyun çocuk ve gençlerimize ciddi zararlar verebilir” diye konuştu.

Pokemon GO oyununun “hareketliliği sağladığı” yönündeki görüşlere de katılmadıklarının altını çizen Dinç, çocuk ve gençleri ekrana bağlayan bu oyunun sağlık açısından bir getirisinin olamayacağını, sağlıklı ve kaliteli bir yürüyüş ve koşunun teknolojiden uzak, doğayı hissedebilecek ve çevreyle ilgiyi kesmeden mümkün olabileceğini söyledi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın