Yılbaşı gecesi uzakları yakın edecek 9 teknoloji

Ve o gün geldi çattı. Yılbaşı gecesi için alışverişler yapıldı, müzikler hazırlandı, sofralar kuruldu, geri sayım başladı. 10, 9, 8…. Peki ya yeni yıla sevdiklerinden uzakta girmek durumunda kalanlar!… Hiçbir şey yüz yüze iletişimin yerine geçemez ama yılbaşı gecesinde uzakları yakın edecek teknolojiler ne güne duruyor. İşte 2015’e sizden yüzlerce kilometre uzakta olsa da sevdiklerinizle birlikte girebilmek için 8’i teknolojik 9 alternatif.

1 – Skype

skype

Görüntülü görüşme denilince, hiç şüphesiz ilk akla geleni Skype. Microsoft’un 2011’de 8.5 milyar dolara bünyesine kattığı Skype hizmeti ile birebir görüntülü çağrıların yanısıra aynı anda birden fazla arkadaşınızla da görüntülü grup görüşmeleri yapabiliyorsunuz. Yılbaşı gecesine yetişmesi biraz zor ama Skype’a yakın zamanda sesli aramalarda otomatik çeviri desteği de gelecek. Bilgisayar, akıllı telefon ve tabletinizin yanısıra akıllı televizyon, IP telefon, Xbox One ve PlayStation Vita’ya da Skype’ı indirip, kullanabiliyorsunuz.

2 – Google Hangouts

Hangouts

Google’ın 2013 yılının mayıs ayında kullanıma sunduğu anlık mesajlaşma ve görüntülü görüşme platformu olan Hangouts ile aynı anda 10 arkadaşınızla canlı olarak video görüşmesi yapabiliyorsunuz. Video görüşmelerinize efektler de ekleyebildiğiniz uygulama ile gerçekleştirdiğiniz görüşmeleri, Google+ veya YouTube üzerinden canlı olarak internetten de paylaşabiliyorsunuz. Google Hangouts’u, Android ve iOS cihazlarınızın yanısıra bilgisayarınıza da indirip, kullanabiliyorsunuz.

 3 – Facetime

facetime

Apple’ın ilk olarak 2010 yılında iPhone 4 ile birlikte duyurduğu Facetime ile tüm Apple kullanıcıları internet bağlantıları (hem Wi-Fi hem de 3G) üzerinden birbirleriyle video görüşmesi yapabiliyor. Birden fazla kişiyle video konferans yapmayı desteklemeyen uygulamadan, iOS kullanıcılarının yanısıra Mac kullancılıları da faydalanabiliyor. Eğer Apple TV kullanıyorsanız, cihazınızdaki AirPlay özelliğinin aktive ederek, yaptığınız görüntülü görüşmeyi doğrudan televizyonunuza da yansıtabiliyorsunuz.

4 – Facebook Messenger

Facebook Messenger

Sosyal ağ Facebook’un anlık mesajlaşma servisi Facebook Messenger ile de sevdiklerinizle görüntülü görüşmeler yapabilirsiniz. Sosyal ağ üzerinden görüntülü görüşme imkanı sunan bu servis için herhangi bir eklenti kurmanız da artık gerekmiyor. O anda online olan arkadaşınızla anlık sohbet başlattığınız penceredeki, kamera ikonununa tıklamanız, görüntülü görüşmeye başlamanız için yeterli oluyor. Bu hizmeti sorunsuz kullanabilmek için Google Chrome, Firefox veya Opera tarayıcılarından birini kullanmanız gerekiyor. Yaptığınız görüşmelerin tarihini de sohbet geçmişinden takip edebiliyorsunuz.

5 – Tango

Tango-PC

Akıllı cihazlar için geliştirilmiş bir anlık mesajlaşma ağı olan Tango ile hem mesajlaşıp, hem video görüşmesi yapabiliyorsunuz. Türkçe’nin de aralarında yer aldığı 14 dilde desteği olan uygulamanın dünya çapındaki kullanıcı sayısı 200 milyona ulaşmış durumda.  Spotify destekli müzik mesajları da gönderebilen Tango ile yaptığınız görüşmeleri eğlenceli animasyonlarla da kişiselleştirebiliyorsunuz. Android, iOS, BlackBerry ve Amazon Kindle cihazlarına ücretsiz olarak yüklenebilen uygulamayı Windows tabanlı bilgisayarınıza da indirip, kullanabiliyorsunuz.

6 – Fring

fring-latest

Hem video konuşması yapabileceğiniz hem de mesajlaşabileceğiniz bir uygulama. iOS ve Android cihazlara ücretsiz olarak indirilebilen uygulama, aynı anda 4 kişiye kadar video görüşmelerini destekliyor. Özellikle yurtdışını aramak isteyenler için Skype benzeri bir hizmetle dakikası 1 sentten başlayan fiyatlarla dünya üzerindeki tüm numaraları arama imkanı sunan uygulamada, anlık mesajlaşma özelliği de bulunuyor.

7 – Qik

qik

Mobil cihazlar üzerinden canlı video paylaşımını yaptıran Qik, iOS, AndroidBlackBerry ve Windows mobil cihazlar için geliştirilmiş olan bir uygulama. 2011 yılında Skype tarafından satın alınan Qik ile bir yandan arkadaşlarınızla video görüşmeler yapıp, bir yandan da kaydettiğiniz görüntüleri Facebook, Twitter, YouTube veya e-posta üzerinden istediğiniz kişilerle paylaşabiliyorsunuz.

8 – Viber

viber

400 milyonluk indirilme sayısını aşan anlık mesajlaşma servisi Viber’ın da görüntülü görüşme desteği bulunuyor. Wi-Fi veya 3G üzerinden tüm dünyayla ücretsiz mesajlaşma hizmeti sunan Viber ile HD kalitesinde sesli ve görüntülü aramalar yapılıp, fotoğraf ve video mesajları paylaşılabiliyor. Türkçe dil desteği de bulunan uygulama, iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry mobil cihazlarının yanısıra masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara da ücretsiz olarak indirilip, kullanılabiliyor.

Bonus: Tebrik kartı gönderin ama simli olsun…

1kartpostal_kis_5

2000’li yıllarla tanışması pek de mümkün olmadı. Ama 80’li ve 90’lı yıllarda az yolunu gözlemedik. Yıllarca, simli simli noel baba kartlarının arka kısımlarına en güzel dileklerimizi yazıp, postaya verdik. Yılbaşı tebrik kartı zarflarının ağızlarını da kapatmadık (bu uygulama halen sürüyor) ki, sevdiklerimize daha ucuza  kavuşabilsin. 2015 yılına da bu kartlarla girmak mümkün. PTT‘nin düzenlediği “Yılbaşına Özel Tebrik Kartı Kampanyası” kapsamında basılmış ve ücretsiz olarak dağıtılan 1.000.000 (bir milyon) adet tebrik kartı sizi bekliyor. UNICEF’in kartları da cabası….

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın