Yolcunun da hancının da cep aşkı bitti!

Şaka değil, gerçek. Yılllardır gömlek değiştirir gibi cep telefonu değiştiren Türkiye, bu yıl frene bastı. Hem ithalatçı firmalar hem de yurtdışı seyahatleriyle yolcu beraberinde getirilen cihaz sayısı ilk defa düştü. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) son açıkladığı istatistiklerden yola çıkarak, 4 maddede bu şaşırtıcı durumu kaleme aldık.

1 – İthalatçı firmalar, ‘taksit’e yenik düştü…

taksit

Anlaşılan hükümetin bu yılınbaşında ekonomiyi soğutmak için aldığı tedbirler çerçevesinde 1 Şubat 2014 tarihi itibariyle yürürlüğe giren cep telefonlarına getirilen taksit sınırlaması, ilk mobil cihaz ithalatçı firmaların iştahını kesti. 2013 yılı ortalaması dikkate alındığında ithal edilen cihaz sayısında 2014 yılının ilk altı ayında yüzde 15’lik bir düşüş yaşandı ve kayıt altına almak için yapılan ithalat başvurusu sayısı 6.231.243’de kaldı.

2 – Yurtdışı tatilcisini, harç ve kur vurdu…

smartphones

Yurtdışına gidenlere yapılan “Bana bir iPhone alsana” tacizleri, neredeyse son buldu. Bunda yılbaşında 2.10 seviyelerinde olan dolar kurunun, 2.25’lere çıkması etkili oldu. Dolar değerlenince, yurtdışından cep telefonu getirmek de eski cazibesini kaybetti. Tabi bir de 2012 yılının ikinci yarısında yürürlüğe giren ve bu yıl için 119.5 TL olarak uygulananan yurtdışından getirilen cep telefonlarının IMEI kayıt harcı da tüketiciyi soğuttu. Sonuçta, 2014’ün ilk yarısında yolcuyla gelen cihaz sayısı yüzde 56 düşüşle 287.896’ya geriledi.

3 – Yerli malı, yurdum malı. Önce onu kullanmalı…

yerli malı

Henüz yüzde 100’leri bulmaktan çok uzak olsa da Manisa Vestel City’de 2013 yılında faaliyete geçen cep telefonu üretim bandı, “yerli”ye olan talebi uçurdu. Bu banda giren Turkcell T serisi, Vodafone Smart ve Vestel Venüs ile birlikte, Türkiye’de imalat başvurusu ile kayıt altına alınan cihaz sayısı 2014 yılının ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 860 artarak 600 bin 445’i buldu.

4 – İyi hoş da sadece ekranı büyümüş…

screensizes

Dünya mobil cihaz pazarı tam gaz büyüyor, firmalar birbiri ardına yeni modellerini piyasaya sunuyor. Ancak son tüketici artık “devrimsel” bir yenilik arıyor. Kamera çözünürlüğünün artırılmış olması, ekranın büyümesi “wow” etkisi yaratmayınca da ilk görüşte aşık olacacağı ‘cep’i arayan tüketici de beklemeyi tercih edip, eskisiyle yetiniyor. Tüketicinin bu bekleyişinde Steve Jobs sonrası Apple’ın ve iPhone’un durumu da belirleyici oldu.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın