YouTube’ta 360 derece canlı yayın dönemi başladı

Dünyanın en büyük online video platformu YouTube bugünden itibaren 360 derecelik canlı video yayınına başladı. Google’ın video paylaşım platformunda geçen ay kullanıma açılan 360 derece videoların ardından bugünden itibaren YouTube 360 derece canlı yayın yapma özelliği eklendi.

YouTube’un resmi blogundan duyurulan ve özellikle canlı konserler ile spor karşılaşmaları için yeni bir dönemin habercisi olan bu yenilikle birlikte, artık kullanıcılar YouTube üzerinden 360 derece canlı video yayını yapabilecek.

360 derece kayıt yapabilen kamera ve kaliteli bir internet bağlantısı gerektiren YouTube’un 360 derece canlı yayınları, 1440p çözünürlükteki saniyede 60 kare (60 fps) video yayınlarını destekleyecek.

Açıyı izleyici seçiyor

Video yayını yapmak isteyenler için 360 derece kamera teknolojilerinin gerekli olduğu yenilikle üretilen canlı yayınları izlemek için son kullanıcıların ise ekstra bir donanım veya yazılıma ihtiyacı bulunmuyor.

Son kullanıcılar, masaüstü veya mobil cihazlarından 360 derece canlı video yayınlarına ulaşabilecek. 360 derece videoların sol üst köşesinde yer alan yönlendirme ikonu ile kullanıcılar, sağa, sola, aşağı ve yukarı oklar yardımıyla video yayınını izlemek istedikleri açıdan seyredebilecek.

Şimdiden 1 milyon kayıtlı kullanıcıyı aşan YouTube 360 kanalındaki içerikleri buradan izleyebilirsiniz.

Sesin geldiği yön ve uzaklığı anlaşılabilecek

YouTube’un 360 derece canlı video yayını desteğiyle birlikte duyurduğu bir diğer yeni özellik ise uzamsal/mekansal ses desteği oldu. 

youtube-360-logoBugünden itibaren sunulmaya başlanan 360 derece videolar için geliştirilen bu 3 boyutlu ses desteği ile kullanıcılar, videolardaki seslerin ne kadar uzaktan veya hangi yönden geldiğini anlayabilecek.

Google, YouTube için duyurduğu bu güncellemelerle birlikte , geliştiriciler için de Youtube Live API modülünü kullanıma açtı. Bu modül ile geliştiriciler cihazlarına veya YouTube desteğine sahip uygulamalarına doğrudan 360 derece canlı yayın yapma özelliği ekleyebilecek.

“YouTube’a 360 derece video nasıl yüklenir?” diye merak edenler, buradaki yönlendirmeleri takip edebilir.

360 derece konser ve maç yayını

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın