YouTube’un 10 yıllık tarihinin en çok beğenilen reklamı THY oldu

Google’ın 2005 yılında kurulan ve 2006 yılında bünyesine kattığı video paylaşım sitesi YouTube, 10 yıllık tarihindeki en çok beğenilen reklamları açıkladı. Buna göre son 10 yılın en beğenilen YouTube reklamı, Türk Hava Yolları’nın (THY) Kobe ve Messi’li selfie videosu Kobe vs. Messi: The Selfie Shootout oldu. 2012 yılında gösterime giren ve dünyanın en büyük iki süper starı arasındaki selfie çekme yarışını konu alan “Kobe vs. Messi: The Selfie Shootout” videosu, ilk üç günde tam 25 milyon kez olmak üzere toplam 140 milyondan fazla kez izlendi.

Listenin ikinci sırasında ise Volkswagen‘in 2011 Big Game spotu olan, Darth Vader kostümü giymiş 8 yaşındaki bir çocuğun yer aldığı The Force (Deutsch Los Angeles, MediaCom) videosu yer aldı. Bu video daha televizyonda hiç kimse görmemişken YouTube üzerinden 8 milyon kez izlenme rakamına ulaştı.

İlk 5 video 7.7 milyon saat izlendi

YouTube’un son 10 yılında en çok beğenilen 3. reklam ise bir işi “kız gibi” yapmak konusundaki negatif algılara meydan okuyan Always #LikeAGirl videosu (Leo Burnett, Starcom MediaVest Group.) oldu. Listenin 4. sırasında Volvo Trucks’ın kamyon testini destansı bir boyuta taşıyan The Epic Split feat. Van Damme (Forsman & Bodenfors) videosu ve 5. sırasında da konu güzellik olduğunda kendilerini en sert eleştirenlerin kimi zaman kadınların bizzat kendileri olabildiğini ortaya koyan Dove Real Beauty Sketches | You’re more beautiful than you think (Ogilvy Brazil, PHD, Mindshare.) videosu oldu.

İlk 5’e girmeyi başaran bu videolar toplamda 7.7 milyon saat, diğer bir deyişle 875 yıl izlendi. Son 10 yılın en reklam videoları listesine aday olan 20 videoyu buradan izleyebilirsiniz. THY’nin ilk sırada yer aldığı YouTube’da son 10 yılın en çok beğenilen 5 videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

YouTube’un On Yılı: En İyi Reklamlar ve Onları Tanımlayan Trendler”ini de açıklayan YouTube’u ne kadar bildiğinizi test etmek için 10. yaş gününe özel hazırlanan oyunu buradan oynayabilirsiniz.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın