Gölbaşı’ndan karar çıktı, YouTube her an kapatılabilir!

Türkiye’de başı yasaklardan kurtulmayan Google’ın online video servisi YouTube, yeni bir erişim yasağı ile karşı karşıya kaldı. Hz. Muhammed ile ilgili YouTube’ta yayınlanan videolar üzerine Twitter’dan açıklama yapan Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanvekili Ömer Fatih Sayan, “Hz. Peygamber’e hakaret eden videolara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği kararınca Türkiye’den erişim engeli uygulandı” dedi.

YouTube’un tamamen kapatılmasını şimdilik öngörmeyen kararı değerlendiren Sayan, kişisel Twitter hesabından attığı tweet ile “Karikatürler apaçık bir tahriktir… İnternetin serbest ortamının, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek için kullanılması kabul edilemez. Derhal önlem alınmalı” açıklamasını yaptı.

Mahkeme kararına uyulmazsa, fişi çekilebilir

youtube-kapatma

YouTube’taki 12 paylaşımla ilgili soruşturma başlatan Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başvurusunu değerlendiren Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği, bu videolara erişim yasağı getirdi. Mahkemenin kararı, Telekomünikasyon İletişim Balkanlığı’nın (TİB) erişimi engellenen sitelerin sorgulandığı ekranda henüz yayınlanmadı.

Google’ın online video sitesi, Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’nin aldığı karar uyarınca yapılan başvuru neticesinde, ilgili içeriklere erişimi engellemezse, YouTube’un Türkiye’de tamamen kapatılması da gündeme gelebilir.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın