YouTube videolarına ‘sanal gerçeklik’ desteği geldi

Dünyanın en büyük online video servisi YouTube’a, sanal gerçeklik desteği geldi. YouTube’ın resmi blogundan duyurduğu, Android uygulamasına gelen yeni özellikle birlikte YouTube’taki videolar 360 derece görüntü perspektifi sunan sanal gerçeklik videosunua dönüşebilecek.

Google’ın kartondan sanal gerçeklik sunan Cardboard teknolojisine uyumlu hale getirilen YouTube’un Android uygulamasına gelen bu yeni özelliği kullanabilmek için sanal gerçeklik gözlüğüne veya Google’ın geliştirdiği ve piyasadaki en basit ve ucuz sanal gerçeklik görüntüsü sunan kartondan gözlüğü CardBoard’a sahip olmak gerekiyor.

youtube-sanal-gerceklik

YouTube uygulamasını açtıktan sonra ayarlar kısmına gelen “VR Mode” (sanal gerçeklik modu) tıklanarak ulaşılabilen yenilikle, YouTube’taki videolara, 3 boyut hissi verilen sanal gerçeklik videosu olarak ulaşılabiliyor. Güncellemenin ardından sanal gerçeklik videosu geliştiricileri de Cardboard uyumlu videolarını YouTube’a doğrudan yükleyebiliyor.

youtube-vr-video

Sanal Gerçeklik – VR (Virtual Reality) videolarda, IMAX sinema ekranlarındaki benzer bir deneyim sunulacağını duyuran YouTube, şu anda platformda “Açlık Oyunları” filmi başta olmak üzere düzinelerce VR videonun bulunduğunu da belirtti. YouTube’taki tüm VR videolarını buradan izleyebilirsiniz.

Sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift’in 300 dolardan başlayan fiyatlarının, Google’ın Cardboard’unda 5 dolar ile 50 dolar arasında olduğuna da belirtelim.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın