Uygulama indiremeyen Yunan halkı Türkiye’ye bilişimde nasıl fark attı?

Yunanistan’daki ekonomik kriz malum. Bankalardan para çekilemiyor, online ödeme sistemlerini başında gelen PayPal çalışmıyor, App Store başta olmak üzere uygulama mağazalarından ücretli uygulamalar indirilemiyor, parasına nakit olarak ulaşamayan halk sanal dünyanın para birimi Bitcoin’e yöneliyor… Ama ortalama bir Yunanistan vatandaşı, Türkiye’deki ortalama bir tüketiciye göre daha fazla teknoloji harcaması yapıyor!

Pazar araştırma şirketi GfK’nın Tüketici Teknolojisi Ürünleri Pazarı (Temax) verilerine göre Türkiye’nin aylık ortalama teknoloji harcaması 3.1 milyar TL seviyesinde. Bu rakam 2015 yılının ilk çeyreği sonu itibariyle 1.1 milyar Euro’ya denk geliyor. 4 yıl öncesine göre iki katına çıkan bu rakam Türkiye için oldukça iyi gibi görülebilir.

Teknolojiye Türkler ayda 14 Euro, Yunanlar 15.5 Euro harcıyor

yunanistan-kriz-bilisim-sektor

Ama karşılaştırmalı rakamlar aslında bunun tersini söylüyor. Çünkü bu 1 milyar Euro’yu aşan harcamayı toplam 77.5 milyonluk bir nüfus yapıyor. Diğer bir deyişle ortalama bir Türk tüketicisinin aylık teknoloji harcaması son yıllardaki çift haneli büyüme oranlarına karşın, sadece 14 Euro.

Gelelim, “Battı, batacak” denilen Yunanistan’a… 2015 yılının ilk çeyreği itibariyle Yunanistan halkı toplam 497 milyon Euro’luk teknoloji harcaması yapmış. Üstelik bu rakam Türkiye’nin çift haneli büyüdüğü son 4 yılda yüzde 15’e varan oranda küçülmüş.

Tabi bir de bu harcamayı 10.8 milyonluk nüfusu olan bir ülke yapmış. Yani Yunan halkının kişi başına aylık ortalama teknoloji harcaması son yıllarda düşmesine karşın halen, 15.5 Euro seviyesinde. Sonuçta, 2009 yılının sonunlarında başlayan Yunanistan’ın borç krizine karşın, Yunan halkı hala ortalama bir Türk vatandaşından ayda 1.5 Euro daha fazla teknoloji harcaması yapıyor.

Ar-Ge’de ve yüksek teknoloji ihracatında öndeler…

Bu olayın tüketici tarafı. Bilişim pazarı karşılaştırmasının bir de asıl katma değerin yaratıldığı yazılım tarafı var. Ahkâm kesmeyelim, önce rakamlara bir bakalım:

yunanistan-bilisimTürkiye’de kişi başına 94 dolar olan yıllık Ar-Ge harcaması, Yunanistan’da 157 doları aşıyor. Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) verilerine göre 2014 yılı sonunda bilişim pazarının büyüklüğü 64.9 milyar TL olan Türkiye, 2014 yılı genelinde yazılım için 6.3 milyar TL (2.2 milyar Euro) harcamış.  Diğer dir deyişle kişi başına yıllık ortalama yazılım harcamamız 29 Euro olmuş.

Bir Yunan 5 Türk’e bedel!

77 milyonluk Türkiye 24.6 milyar Euroluk bir toplam pazar yaratabilirken, 10 milyonluk Yunanistan’da ise bu rakam 17 milyar Euro’yu aşmış.

Diğer bir deyişle Yunanistan’da kişi başına 1600 Euro’yu bulan bilişim pazarının büyüklüğü, Türkiye’de sadece 317 Euro! Bilişimde ortalama bir Yunan’ın yıllık yarattığı pazar hacmi, 5 Türk’in yarattığının toplamına bedel.

Türkiye’nin toplam ihracatı içinde yüzde 2 olan yüksek teknoloji ürünlerinin payı ise Yunanistan’da son yıllarda düşmesine karşın yüzde 8’i aşıyor… (“Türkiye’nin ihracatı Yunanistan’ı kaça katlıyor ama…” diyebilirsiniz. Ancak dünya, bu işlerde orana daha çok bakıyor)

Korsan yazılımda başa başız…

Korsan yazılımla mücadele eden BSA’nın verilerine göre Yunanistan’da 220 milyon dolar seviyesinde olan lisanssız yazılım pazarının büyüklüğü Türkiye’de 500 milyon doları aşıyor. Her iki ülkede de lisanssız yazılım kullanım oranı yüzde 60 seviyesinde.

Rakamlar ortada. Özellikle Türkiye bilişim pazarındaki aktörlerin bu rakamları iyi değerlendirdiğine şüphemiz yok! Sonuçta Yunanistan krizde, biz değiliz!

Necdet Çalışkan / ANALİZ


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın