Yurt dışından yılbaşı hediyesi alacaklar nelere dikkat etmeli?

2017 yılına sayılı günler kala, yeni yıl hediyesi almak isteyenlerin alışveriş trafiği de yavaş yavaş başlıyor. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da e-ticaret siteleri tüketicilerin birinci tercihi. Yurt dışından yapılan online alışveriş de tercih edilen diğer bir yöntem. Peki yılbaşı için yurt dışından alışveriş yapacaklar nelere dikkat etmeli? Gümrüğe takılmamak için yurtdışı alışveriş limiti ne kadar?

Uluslararası vergi ve danışmanlık hizmetleri şirketi KPMG Türkiye, yurt dışından hediye alışverişi yapacakların nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda tüketicileri bilgilendirdi.

Tüketicilerin yurt dışı internet sitelerinden birçok ürünü satın aldığı veya yurt dışından Türkiye’ye dönüşlerinde hediyelik eşya getirdikleri belirtilen KPMG Türkiye’nin blogunda yer alan yazıda, dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralandı:

  • Yeni yılda sevdiklerine yurt dışından hediye almak/getirmek isteyenlerin gümrük mevzuatındaki düzenlemeleri dikkate almaları gerekiyor. Çünkü, yeni yıl hediyelerinde gümrük vergisi muafiyeti kadar, alınacak hediyelerin niteliği de önemli. Gümrük mevzuatındaki düzenlemelere uyulmaması durumunda söz konusu hediyelerin ithaline izin verilmiyor.
  • Gümrük Kanunu’nun 167’inci maddesi uyarınca hızlı kargo kapsamındaki ithalatlarda 150 Euro değerindeki gönderilere vergi muafiyeti öngörülse de Bakanlar Kurulu Kararı ile bu sınır 75 Euro‘ya düşürüldü. Bu nedenle, yurt dışından hediyelik eşya sipariş edeceklerin muafiyet sınırı olarak 75 Euro’yu dikkate almaları gerekiyor. (Yeni Gümrük Kanunu Taslağı’na buradan erişebilirsiniz)
  • 75 Euro’nun üzerindeki hediyelik eşya ithalatlarında satın alanın adına gümrük beyannamesi açılacak ve gümrük vergisi ödemesi gerekecek. Hediye eğer AB’den gelirse yüzde 18, diğer ülkelerden gelirse yüzde 20 oranında bir vergi ödenmesi gerekecek.

Limit aşılırsa, hediye devlete kalıyor

  • Ayrıca, cep telefonu, kozmetik, takviye edici gıdalar, tütün ve alkollü içeceklerin hızlı kargo kapsamında ithali yasaklanmış durumda. Buna ek olarak, Kanun gereği yasak olan eşyalar da hızlı kargo kapsamında ithal edilmemekte. Bu nedenle yurt dışından hediyelik eşya alırken bu eşyaların tercih edilmemesinde fayda var.
  • Yurt dışında bulunup da yurda dönerken hediyelik eşya getirecek kişiler için sınır ise 430 Euro olarak belirlenmiş durumda. Bu sınırın aşılması durumunda, gümrük beyannamesi açılıp, gümrük vergisinin ödenmesi gerekiyor.
  • Yolcu beraberi gelecek hediyelik eşya için de sınırlamalar bulunuyor. Örneğin, bu kapsamda en fazla 1 kg çikolata, (2 takvim yılı içinde) 1 cep telefonu, 600 ml’yi aşmamak kaydıyla parfüm,  5 adet cilt bakım ürünü/makyaj malzemesi, 1 kilo çay/kahve, gibi eşyalar ithal edilebilir. Belirlenen limitlerin üzerindeki eşyalar ithal edilmeyip, Gümrük İdaresi’ne bırakılması da mümkün. Bir başka deyişle, bu kapsamda ithal edilemeyen hediyeler devlete kalıyor.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın