Yurt dışından alınan tüm cihazlara bandrol ücreti geldi!

Hükümet, yurt dışından getirilecek akıllı telefonlar, bilgisayartablet,  televizyon, radyo, videolardan 1 Euro’dan 80 Euro’ya kadar değişen miktarlarda bandrol ücreti alınması kararı aldı. 3.7 TL’den başlayan ek vergiler, 294 TL’ye kadar çıkıyor. Yeni düzenlemeyle yurtdışından alınan telefon vergisi 20 Euro (yaklaşık 74 TL) artıyor.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre ticari amaçlı ithalat dışında yurt dışından getirilecek cep telefonu, televizyon, radyo, video, uydu alıcısı gibi cihazlardan bir kereye mahsus ek ücret alınacak.

Tüm cihazlara TRT bandrolü uygulanacak

TRT‘nin 22 Kasım 2016 tarihli yazısı üzerine alınan karar kapsamında, alınacak olan bu ücretler 2017 yılı için geçerli olacak. Her bir cihaz için bandrol karşılığında tahsil edilecek olan ücretler 1 Euro ile 80 Euro arasında değişiyor.

Karara göre yurt dışından getirilecek cep telefonlarından 20 Euro, tablet ve bilgisayarlardan 10 Euro ek ücret alınacak. Yurt dışından getirilecek televizyonlardan alınacak olan ek bandrol ücreti ise ekran büyüklüğüne göre 8 Euro’dan başlayıp, 80 Euro’ya kadar çıkıyor.

Yurt dışından alınan telefona 223 TL’lik vergi!

2016 yılı için uygulanan 138.80 TL’lik IMEI harç bedeli 2017 yılında 149.20 TL‘ye çıkacak.  Yeni kararla birlikte 2017’de yurt dışından telefon getirecekler, bu 149 TL’ye ek olarak 20 Euro’luk bandrol ücreti de ödemek durumunda kalacak. Tüketiciler, için yurt dışından alınan telefon vergisi de toplam 223 TL’yi bulacak.

Hükümetin cihaz türüne göre TRT bandrolü karşılığı 2017 yılında alacağı ücretler şöyle:

Televizyonlardan alınacak bandrol ücretleri

Radyo, video ve Set Top Box’lardan alınacak bandrol ücretleri

Birleşik cihazlardan alınacak bandrol ücretleri

Ev sinema sistemleri ve navigazyon cihazlarından alınacak bandrol ücretleri

Cep telefonu, tablet ve bilgisayarlardan alınacak bandrol ücretleri 

Telefonun bandrolü Türkiye’de % 7, yurt dışından 20 Euro

Hükümet, 28 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla Türkiye’de satılan tüm cep telefonu, tablet ve bilgisayarlardan TRT bandrol payı alınması uygulaması başlatmıştı.  Bakanlar Kurulu’nun bu son kararıyla hem Türkiye’de satılan hem de yurtdışından getirilen tüm elektronik cihazlar TRT bandrolü kapsamına alınmış oldu. 

Böylece Türkiye’de akıllı telefonlarındaki bandrol ücreti oranı yüzde 7 olarak uygulanırken, yurt dışından getirilen cep telefonlarına da 20 Euro’luk bandrol ücreti gelmiş oldu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın