Çinli ZTE, 101 milyon dolara Netaş’ın yüzde 48’ini aldı

Çin merkezli dünyanın en büyük akıllı telefon ve bilişim çözümleri üreticilerinden ZTE Netaş ile ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre Çinli telekomünikasyon ekipmanları grubu ZTE Cooperatief, Netaş Telekomünikasyon’un yüzde 48.04 hissesini 358.6 milyon TL’ye (101.3 milyon dolar) satın alacak.

Netaş tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada , Netaş’ın pay sahiplerinden One Equity Partners (OEP Turkey) ile ZTE Cooperatief arasında şirketin toplam sermayesinin yüzde 48.04’ünü temsil eden halka açık olmayan payların tamamının devrine ilişkin bir hisse alım sözleşmesi yapıldığı belirtildi.

Açıklamada pay alım bedelinin diğer şartların yanı sıra Türk Rekabet Kurumu’nun iznine tabi olarak pay devrinin tamamlanacağı tarihte ödeneceği, pay devrinin tamamlanmasının ardından 4 yıl süresince sözleşmede belirtilen bazı şartların gerçekleşmesine bağlı olarak ZTE‘nin OEP’ye (maksimum 15 milyon doları tutarında) ilave ödemeler yapabileceği konusunda anlaşıldığı belirtildi.

‘Küresel teknoloji şirketi olacak’

netas-mujdat-altay

Netaş CEO’su Müjdat Altay

1967 yılında kurulan Netaş’ın 160’tan fazla küresel operatör için yazılım çözümleri geliştirdiğini belirten Netaş CEO’su Müjdat Altay, yeni ortaklık yapısıyla ilgili olarak, şunları söyledi:

“2023 yılı itibarıyla Türkiye’den çıkmış ilk 10 marka arasında olabilme hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bundan sonra büyümemizi küresel arenada çok önemli bir yeri olan bilişim çözüm ve teknolojileri üreticisi, yeni ortağımız ZTE ile sürdüreceğiz ve Netaş’ı küresel bir teknoloji şirketi olarak konumlayacağız. Netaş olarak, ZTE ile beraber çalışarak dünya pazarlarında daha da yaygınlaşacağız.”

Netaş Yönetim Kurulu Başkanı David Walsh, “Netaş, OEP’nin yatırım yaptığı 6 yıl öncesinden bugüne yaklaşık yüzde 400 büyüdüğüne dikkat çekerken; ZTE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Zhao Xianming ise ortaklık ile birlikte Netaş’ın komşu ülkelere de hizmet veren bölgesel bir üs görevi göreceğinin altını çizdi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın