Zuckerberg’in yapay zekalı evini Morgan Freeman seslendirdi!

Facebook’un kurucusu ve CEO’u Mark Zuckerberg, kendi evi için geliştirdiği “Jarvis” adlı yapay zeka projesinin geldiği noktayı yayınladığı video ile gözler önüne serdi. Akıllı ev sistemleri ile yapay zekayı birleştiren Facebook Jarvis projesi, ABD’li aktör, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Morgan Freeman tarafından seslendirildi.

Yaklaşık bir yıllık kodlama çalışmasının ürünü olan Jarvis, perdeleri açıp kapatma, müzik çalma, ışıkları kontrol etme ve hatta ekmek kızartma gibi evdeki ihtiyaçları sesle kontrol etme imkanı sağlıyor.

Misafirler yüz tanıma ile eve giriyor

Adını, Iron Man filmindeki Tony Stark’ın yapay zekalı asistanı ‘JARVIS’ten alan sistemin yetenekleri bunlarla da sınırlı değil. Jarvis, eve gelen misafirlerin yüzlerini kapıda tanıyıp, ev sahibine de bilgi veriyor. Yüz tanıma sistemi ile verilen onay ile giriş kapısı açılıyor. 

Videonun en ilgi çekici sahnelerinden biri ise Jarvis’in Facebook’un kurucusunun vazgeçilmezi olan gri tişörtünü Zuckerberg’in eline vermesi.

Farklı dil seçeneklerini sunan Jarvis, ses ile kontrol edilebildiği gibi Messenger Bot platformu tarafından da destekleniyor. Yapay zeka ile Facebook Messenger üzerinden yazışarak da komut verilebiliyor.

Zuckerberg’in Facebook hesabından paylaştığı Jarvis videosu için Mark Zuckerberg ile birlikte eşi Priscilla Chan Zuckerberg ve bir yaşına giren kızları Max de kamera karşısına geçmiş.

Karşınızda ‘Jarvis’…

Jarvis projesi ile ilgili ayrıntılara buradan erişebilirsiniz. 

Zuckerberg’in paylaştığı Morgan Freeman’ın sesiyle evine yerleşen yapay zekanın neler yapabildiğini ise aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın