Türk oyunu Zula, 100 ülkede 5 milyon oyuncuyu aştı

Türk mühendis ve tasarımcılar tarafından geliştirilen MMOFPS oyunu (Massively Multiplayer Online First Person Shooter, çok oyunculu çevrimiçi birinci şahıs gözünden oynanan oyun) Zula oyuncu sayısı 5 milyonu aştı. InGame Group tarafından geliştirilen oyun, 11 dil desteği ile 100’den fazla ülkeye ulaştı. ‘Zula hile’ arayanlar için ise InGame Group Yöneticisi Özgür Soner şunları söylüyor: “Zula’yı rakiplerinden ayıran özelliklerin başında hilesiz olması geliyor. Sürekli yenilenen içeriğin yanı sıra oyuna, ortalama her ay büyük bir güncelleme geliyor.”

InGame Group Yöneticisi Özgür Soner Zula’nın başlangıç hikayesini şöyle anlatıyor: “2000’li yılların başında Dinç İnteraktif‘te çocukluk hayalim olan oyun geliştirme alanında çalışmaya başladım. Sonrasında Nintendo platformu için oyun geliştirdim. ‘Futbol Menajer, Bilardo Magic’ ve ülkemizde çok sevilen ‘İstanbul Kıyamet Vakti’ gibi önemli oyunlarda hep ekibin içindeydim.

Tek odalı ofisten 100 ülkeye

2009’da firmanın Türk Telekom‘a satıldığını söyleyen Soner, şöyle konuştu: 

“Zula’nın temeli bu tanışmaya dayanıyor. Birlikte ‘I Can Futbol’ oyunu ile başarılı bir lansman gerçekleştirdik. 2012’de artık kendi projemizi yapma vaktinin geldiğine karar verdik ve Türk Telekom grubundan ayrıldık. İlk çalışma yerimiz bir arkadaşımızın ofisindeki kullanılmayan küçücük bir odaydı. O küçücük odada başlayan çalışma, şimdi 40 kişilik bir ekiple devam ediyor. Brezilya’dan başladık, şimdi 100’den fazla ülkedeyiz.”

Yaş sınırı ve oyun içi şikayet sistemi

Zula’yı 15 yaşının altında oyuncuların oynamasını önermediklerinin altını çizen Özgür Soner şunları söyledi:

“Web sayfamıza kayıt olurken oyuncularımızı bu konuda uyarıyoruz. Oyuncularımızın tüm zamanlarını oyunda geçirmesini de istemiyoruz. Bu nedenle oyunda saat başı ne kadar süredir oyunda olduğunu hatırlatıyor ve biraz dinlenmelerini otomatik olarak öneriyoruz. Ayrıca oyun içerisinde küfür ve benzeri rahatsız edici bir durumun yaşanmaması için oyun içi şikayet sistemi kurduk. Bu eylemleri gerçekleştiren oyuncular oyundan uzaklaştırılıyor.”

Perulular Safranbolu evlerinde oynuyor

Zula’da Üsküdar, Trabzon, Uzungöl, Safranbolu ve Çanakkale gibi bilinen yerlerin haritalarının yanısıra 29 Ekim, 23 Nisan, 19 Mayıs ve Ramazan ayı gibi önemli günlere de yer verdiklerini belirten Soner, “Düşünsenize Brezilya’da, Peru’da çocuklar Safranbolu evleri arasında oyun oynuyorlar. Bu gerçekten gurur verici” diye konuştu.

2018’de dünya şampiyonası düzenlenecek

Türk yapımı ilk ve tek MMOFPS oyunu olan ve www.zula.com adresinden ücretsiz indirilebilen oyunun yaratıcısı InGame Group, e-spor’u desteklemek için İstanbul’da düzenlenecek Zula Dünya Şampiyonası’na da hazırlanıyor. Soner, “Şu anda Avrupa, Latin Amerika ve Güney Amerika’da Zula turnuvaları başladı. 2018 yılında bütün ülkelerin yarışacağı dev bir organizasyonla herkesi bir araya getirip bir Dünya Şampiyonası yapmayı planlıyoruz” dedi.

2012 yılında faaliye geçen Ingame Group’un bünyesinde Madbyte Games, Elite Game Studio ve Ize Gaming oyun geliştirme stüdyoları ile oyun yayın firması Lokum Games yer alıyor.


Yorumlar

yorum

1 comment

Bir Cevap Yazın